Pěstování konopí s obsahem THC větším než 1 % není v ČR legální.

Novinky

Sativa vs. indica - základní rozdíly

Konopí (lat. Cannabis) se dělí na dva základní druhy - sativa a indica. Cannabis sativa a indica se liší v mnoha aspektech, včetně morfologie, účinků a původního klimatu. Toto rozdělení lze doplnit o křížence těchto druhů - hybridy, kterých je v současné nabídce naprostá většina. Nesmíme zapomenout ani na Cannabis ruderalis - konopí rumištní, díky kterému máme v nabídce samonakvétací odrůdy.

 

Jak poznat Sativu a Indiku

 

Jak poznat sativu? Sativní rostliny jsou typicky vyšší s delšími listy a prosperují v teplejších klimatických podmínkách. Dozrávají pomaleji než indiky (10 a více týdnů kvetení). Jsou známy svými povzbudivými a energizujícími účinky.

Jak poznat indicu? Indikové rostliny jsou naopak nižší, keřovité s širšími listy a jsou vhodné pro chladnější klima. Dozrávají během 7-10 týdnů kvetení. Obvykle produkují relaxační a uklidňující účinky.

Tyto rozdíly jsou důležité pro pěstitele a uživatele, kteří hledají specifické účinky nebo adaptaci na konkrétní pěstební podmínky. 

 

sativa indica hybrid ruderalis 

 

Dříve se předpokládalo, že účinky odrůd jsou přímo spojeny s jejich druhem, přičemž indiky by měly být uklidňující a sativy energizující. Není to tedy tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Novější výzkumy naznačují, že účinky jsou spíše výsledkem terpenového složení než příslušnosti k určitému poddruhu.

 

Naprostá většina konopných odrůd, které se dnes prodávají, není ani 100% indikou ani sativou. Obvykle si vybíráte z tzv. hybridů, které vznikly z moderního šlechtění těchto dvou druhů a tudíž mají obvykle to nejlepší z obou světů.

Léta se opomíjel ještě jeden poddruh konopí - konopí rumištní (Cannabis ruderalis). Rumištní konopí je tak trochu "plevelem" a v přírodě se s nimi setkáte v severních oblastech, jako je třeba Sibiř. Co je na nich ale zajímavé je fakt, že nejsou fotoperiodické - nepotřebují určitý poměr světla a tmy, aby mohly přejít z růstové fáze do fáze květu. Díky tomu mohli moderní šlechtitelé využít Cannabis ruderalis k vyšlechtění samonakvétacích odrůd.

Co je feminizované konopí?

Při výběru konopných semínek se můžete setkat s mnoha termíny, jako jsou feminizovaná semena, fotoperiodické a samonakvétací odrůdy, samci a samice či hermafroditi. Pro nováčky v pěstování mohou být tyto pojmy matoucí. Pojďme si je vysvětlit.

 Co jsou feminizovaná semena

Co jsou feminizovaná semena?

Konopí (lat. Cannabis) patří mezi dvoudomé rostliny, což je vlastnost, kdy jednotlivá rostlina vytváří buď pouze samčí květy nebo pouze samičí květy. Feminizované rostliny konopí jsou takové, které vytvářejí květy pouze samičího pohlaví. V porostu se tedy téměř se sto procentní šancí nevyskytují samčí květy, které by mohly opylovat ty samičí a způsobit produkci semen. 

Feminizovaná semena, která se objevila v 90. letech, eliminující tak nejistotu při pěstování a zvyšující efektivitu. Tyto semena mohou být navržena pro fotoperiodní rostliny, které kvetou na základě délky denního světla a tmy, což umožňuje pěstitelům lepší kontrolu nad růstovým a květovým cyklem.

 

Jak se feminizuji semena?

Výrobci konopných semen (seedbanky) získávají feminizovaná semena z produkce tzv. hermafroditních rostlin, která mají tu vlastnost, že obsahují pouze samičí chromozomy. Vyklíčené rostliny z takových semen budou produkovat pouze samičí květy. 

 Jak se Feminizuji semena

To umožňuje pěstitelům konopí získat maximální výnos z jejich konopných polí, aniž by museli vynaložit další náklady na odstraňování samčích rostlin. Vzhledem k tomu, že produkce květů konopí se stává rychle se rozvíjejícím odvětvím, je patrná snaha po snížení nákladů s produkcí spojených. Výhody tohoto typu produkce konopí spolu s jeho rostoucí oblibou mezi pěstiteli způsobily, že feminizované konopí je dnes nejprodávanější konopí na světě.

 

Hermafroditismus u konopí

Hermafroditní konopí je zajímavý, ale řídký fenomén. Hermafroditi jsou rostliny, které mají samčí i samičí květy. Tato genetická porucha může mít při pěstování konopí fatální důsledky, pokud se jí nevěnuje pozornost. Většina hermafroditních rostlin nikdy neposkytne maximální potenciál terpenů ani kanabinoidů kvůli svému nestabilnímu vnitřnímu genofondu. Zkrátka výsledkem je malá sklizeň nekvalitních palic.

Další nevýhodou je, že samčí květy opylují okolní samičí rostliny. To může vést k tomu, že se hermafroditní pyl rozšíří po okolí a způsobí nechtěné opýlení. To vede k nechtěné produkci semen, které navíc nesou genetickou informaci hermafroditního rodiče, který má snížený potenciál terpenů a kanabinoidů. Proto je třeba hermafroditismus konopí pečlivě sledovat a každou hermafroditní rostlinu nalezenou v pěstírně okamžitě odstranit, než dostane šanci zničit ostatní rostliny.

 

samci kvety hermafrodit 

 

Jak hermafroditismus vzniká?

Hermafroditní konopí je obvykle způsobeno následkem genetických mutací nebo hormonální nerovnováhy. Ta může vzniknout stresováním rostliny - příliš nízká či vysoká teplota v pěstebním prostředí, nepravidelná světelná perioda či špatná výživa. Jeden z důvodů je použití pesticidů při ochraně před škůdci a patogeny.

 

Přečtěte si článek o feminizovaném konopí

 

Jak uchovávat konopná semena

 

 

zdroj: Anesia Seeds

 

Tým Anesia má 5 nejlepších tipů, jak uchovávat semena konopí, aby zůstala čerstvá, dobře skladovaná a připravená k výsadbě.

 

Semena potřebují pouze čistou plastovou krabičku nebo skleněnou nádobu se šroubovacím uzávěrem, aby si zachovala svou klíčivost, která vydrží po mnoho let. Uvádí se, že některá semena vydrží až deset let. Správné skladování semen je nezbytné pro udržení všech rostlinných sil v klidu až do sklizně.

 

Péče o semínka je klíčem k produkci spolehlivé a plodné rostliny, kterou vykvetou v bohatou sklizeň. Ať už jste vášnivý kuřák nebo jen sběratel skvělé genetiky konopí

Uchovávání semen na bezpečném místě při správné teplotě při 8° – 10° C bude mít zásadní vliv na jejich klíčivost.

 

 Jak se Feminizuji semena

 

Rada číslo 1: Zacházejte se semeny opatrně a v čistotě

 

Semena jsou choulostivá, je třeba s nimi zacházet s čistýma rukama a skladovat je v čistém prostředí. Skořápka těchto semen je tam, aby je chránila, takže jemná ruční práce je nutností, protože čím lepší podmínky skladování, tím rychlejší klíčení.

 

 

Rada číslo 2: Označení

 

Vzhledem k tomu, že semena se ve vzhledu příliš neliší, jejich jasné označení a skladování ve vzduchotěsných nádobách/sáčcích/sklenicích hodně pomáhá. Pro dlouhodobé skladování vyzkoušejte vakuově balený typ skladování a uchovávání v mrazáku, ale mějte na paměti, že úrovně vlhkosti a rychlé změny teplot mohou ovlivnit kvalitu semen, takže při zmrazování a rozmrazování je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

 

Rada číslo 3: Vyhněte se vlhkosti

 

Konopná semínka mají jemnou skořápku a je třeba je uchovávat v suchu, aby se k semenům nedostalo příliš mnoho vlhkosti a aktivovalo klíčení. Použijte bavlněnou vatu nebo rýži, abyste nasákli veškerou vlhkost, která by se mohla dostat dovnitř, například v lednici. Silica gel v potravinářské kvalitě bude fungovat také výborně. Vyhněte se používání toxických chemikálií. Plísně a houby jsou kryptonitem pro všechny super rostliny, takže pomocí vlhkoměru udržujte vlhkost na 9 % nebo nižší.

 

Rada číslo 4: Vyhněte se teplu a světlu

 

Když jsou semena vystavena teplu a přímému slunečnímu světlu, aktivuje je příliš brzy nebo je dokonce poškodí, takže je uchovávejte ve tmě, dokud nepřijde čas, aby se rozrostly. Udržování co nejrovnoměrnější teploty během skladování pomáhá semenům zůstat spát, dokud se neprobudí a vyklíčí.

 

Rada číslo 5: Hmyz a hlodavci

 

Poslední tip je udržet semena nad zemí a uvnitř lednice nebo krabice, abyste jim poskytli nejlepší ochranu před hladovými hlodavci a hmyzem číhajícím kolem.

 

 

Jedna věc, kterou je třeba vždy pamatovat při skladování semen, je chránit je před přímým slunečním zářením.

Tmavé, suché a chladné místo, jako je lednička s řízenou teplotou nebo v chladné místnosti semínkům dokonale vyhovuje.

Výhody dodržování těchto jednoduchých pravidel spočívá v tom, že semena budou ve špičkové kvalitě připravena na rostliny vysoké kvality.

 

 

 

 
4 položek celkem